Post New Topic

How Much Do You...

Original post by summerbride20

and DH spend on food and groceries a month??

We are trying to figure how much we should be budgeting for food (going out to eat and supermarket) and what is common or realistic... Please share with me!!
bride2be1012 Posted:

Re: How Much Do You...

I;d say about $300 a month on groceries ( we buy almost all organic so that might make it higher) and about $200 per montj on eating out.

Clover23 Posted:

Re: How Much Do You...

probably about $500

MrsInglima Posted:

Re: How Much Do You...

We are major foodies so this is hard. I'd say 200-400 depending on what's going on that month.

mrsdraskin2009 Posted:

Re: How Much Do You...

I'd say on average...$70/week.

Sometimes more or less, depending on what we need, household items, etc.
FutureCap Posted:

Re: How Much Do You...

I would say we spend $75-120 a week at the supermarket and I do buy what's on sale, especially meat and stuff. We also eat lunch at home just about everyday that includes that too (and lean cuisines, etc).

But we also do a big BJ's shop every 2 months and stock up on frozen fish, etc.

We have not done that on like 3 or so months and our fridge broke a couple weeks ago and we have to throw out so much... I dread the bill tomorrow night when we go! UGH!

ETA: by the way, i cook most nights or we have leftovers. we rarely eat out/order out. Maybe pizza once a month, chinese once a month if that. I don't even think we do take out once a week. We go out for dinner only for special things or with friends occasionally. we find it less expensive to cook and i love cooking... and its healthier than eating out all the time!
NanandEric08 Posted:

Re: How Much Do You...

we spend about 80 per week. I just had this convo yesterday with Fh though, i feel like i buy so much crap because it's on sale and then never use it. So, i went through the freezer, fridge and cupboards and made a list of dinners we can make before going shopping again! I swear, I am at the grocery store 3 times a week

KatieG2010 Posted:

Re: How Much Do You...

us too about $80 a week.. i buy essentials in bulk at Costco (soap, sponges, detergent, garb bags t.p., paper towels) to avoid getting taken advantage of at the supermarkt

Reply to this topic

Log in to reply or quote a post.